אגם בדק בית
אגם חברת בדק בית, ביקורת מבנים וליקוי בניה פריסה ארצית

מוקד ארצי 24/7

077-4970498

בדיקת מבנים לפני תמ"א 38

דף הבית » בלוג » בדיקת מבנים לפני תמ"א 38

תמ"א – תוכנית מתאר ארצית. תמ"א 38 – תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. סקרים ותחזיות של מוסדות מחקר וחברות בדיקת מבנים בישראל ובעולם צופים כי במדינת ישראל תהיה רעידת אדמה. כמובן שלא ניתן לחזות את המועד המדויק של התרחשותה אולם, ברור כי יש להיערך לקראתה משום שצופים שתהיה חזקה.

מדינת ישראל נמצאת באזור פעיל מאוד מבחינה סיסמוגראפית, ורעידות אדמה בעוצמה חלשה מתרחשות בה באופן תדיר. לאחר בדיקות בית רבות וביקורות ליקויי בנייה, התגלו מבנים רבים אשר אינם עומדים בתקנים המבטיחים עמידות ובטיחות. מרבית המבנים שנבנו לפני שנת 1980 אינם עומדים בדרישות המינימאליות שקובע התקן. עלות השיפוצים הנדרשים על מנת להתאים מבנה מוגמר לתקנים החדשים היא גבוהה מאוד, ולכן לאחר בדיקת המבנים הישנים, רבים מהם לא שופצו כנדרש.

כחלק מההערכות הוקמה בשנת 1999 ועדה ממשלתית הכוללת נציגים של משרדי הממשלה השונים, גופי חירום, מכוני מחקר וארגונים אזרחיים. העוסקת בנושאים הקשורים להכנות לקראת רעידת אדמה.

בדיקת מבנים לפני תמ"א 38

בשנת 2005 גובשה תוכנית מתאר ארצית מספר 38 הנקראת בקיצור תמ"א 38. התוכנית קובעת הנחיות לחיזוק מבנים קיימים במטרה לשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה ונועדה לאפשר חיזוק מבנים שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה. ובמקביל יינתנו תמריצים כלכליים, התוכנית מאפשרת לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וגם לתוספות בנייה לאחר בדיקת המבנה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק, וכדי לעודד תושבים לבצע את החיזוק של המבנה בכוחות עצמם.

כדי לממש את התוכנית לחיזוק מבנים קיימים, ידרשו משאבים כספיים אדירים, בהם התושבים לא יוכלו לעמוד, החליטה הממשלה, שבכדי לקדם ולעודד את יישום תוכנית תמ"א 38, רבים מתושבי ישראל נמצאים בשלבים שונים של יישום התוכנית. על אף החשיבות הרבה ביישום התוכנית וחיזוק המבנים הרבים, לא הוקם גוף מקצועי המספק מידע עדכני לגבי אופן ואפשרויות המימוש הקיימות. הצורך בתוכנית תמ"א 38 הוא כדי למנוע את קריסת מבנים בישראל ופגיעה בנפש.

בעלי דירות, אשר יהיו מעוניינים לחזק ולשפר את עמידות בניינם בפני רעידות אדמה, יפנו לחברת בדק בית מקצועית בטרם התחלת תוכנית התמ"א על מנת לבדוק האם זה כדאי ובכלל אפשרי לבצע שיפוץ מבנה במסגרת הפרוייקט. בעלי הדירות יקבלו במסגרת תוכנית תמ"א 38, אישור להקמת יחידת דיור נוספת בבניין. שתימסר לידי הקבלן, שיבצע את עבודות החיזוק, וכך יוכלו הדיירים להבטיח לעצמם שקט נפשי ובניין עמיד ומחוזק יותר בפני רעידות אדמה, וזאת מבלי לשאת בנטל הכספי, עבור חיזוק המבנה.

לקבלת מידע והצעת מחיר

077-4970498