אגם בדק בית
אגם חברת בדק בית, ביקורת מבנים וליקוי בניה פריסה ארצית

מוקד ארצי 24/7

077-4970498

חוות דעת הנדסית לבית משפט – מה זה ולמה זה חשוב?

דף הבית » בלוג » חוות דעת הנדסית לבית משפט – מה זה ולמה זה חשוב?

יש מקרים בחיים בהם חוות הדעת של החברים או בני המשפחה שלנו לא מספיקה ולא תוכל לסייע לנו. כך למשל כאשר אנחנו מגשים תביעה לבית המשפט בעניין שקשור לתחום הבנייה והשיפוצים, אנחנו צריכים להציג חוות דעת הנדסית לבית משפט שתהיה קבילה מבחינה משפטית ותאשרר את הטענה המשפטית שלנו (כהגנה או כתביעה). אישור הטענה המשפטית שלנו לא מבטיח את הניצחון שלנו בבית המשפט וחשוב להיות מודעים לכך שההחלטה הסופית היא אך ורק של השופטים.

מי רשאי לתת חוות דעת הנדסית משפטית קבילה לבית המשפט?

לא כל אחד רשאי לתת חוות דעת הנדסית שתהיה קבילה בבית המשפט. מי שרשאי לתת חוות דעת הנדסית קבילה לבית המשפט יהיה ברוב המקרים מהנדס בניין אשר מטפל בתיק בדק בית. מהנדס מתחום אחר למשל כמו מהנדס מים או מהנדס תוכנה – לא יכול לתת חוות דעת בתיקים בתחום הבנייה והשיפוצים. לרוב, בית המשפט עובד עם מהנדסים בכירים שהדעה שלהם קבילה בבית המשפט כמו למשל מהנדסי ערים לשעבר.

באילו תיקים יש צורך בחוות דעת הנדסית?

יש צורך בחוות דעת הנדסית במגוון רחב מאוד של תיקים. כך למשל בתיקים בתחום רשלנות בנייה או בנייה רשלנית יש צורך בחוות דעת של מהנדס מומחה על מנת להוכיח או להפריך את הטענה של הרשלנות בבנייה של הקבלן המבצע או של המהנדס שתכנן את א המבנה. בית המשפט רשאי להחליט מתי הוא מקבל את חוות הדעת של המומחה מטעמנו ומתי לא. באופן טבעי במשפט בו יש תביעה והגנה כל אחד מהצדדים יגיש חוות דעת של מומחה מטעמו הוא. חוות דעת הנדסיות הן דבר שכיח גם בתיקים של מטעם המדינה וגם בתיקים אזרחיים שבהם שני הצדדים הם אזרחים.

מה חוות דעת הנדסית יכולה לכלול?

חוות דעת הנדסית יכולה לכלול פרטים עובדתיים מבחינה הנדסית לסיבות של התמוטטות מבנים או סיבות לליקוי בניה מסוים שהתגלו במבנה מסוים. חשוב מאוד לתת למהנדס שכותב לנו את חוות הדעת חופש פעולה עצמאי באתר הבנייה. אנחנו לא יכולים להכתיב מראש למהנדס מטעמנו מה תהיה חוות הדעת שלו – כי זה לא חוקי. ככלל עדים מומחים צריכים להיות מסוגלים להצדיק מבחינה מקצועית את חוות הדעת שהם נותנים לבית המשפט.

מתי יש להזמין מהנדס בניין לביצוע ביקורת במבנה?

יש להזמין מהנדס בניין לביצוע ביקורת מבנה באחד מהמקרים הבאים:

מהנדס הבניין יוכל לתת חוות דעת משפטית בנוגע לכל הנושאים האלו באופן מדויק. כאשר אנחנו מהווים צד כלשהוא במשפט בנוגע לליקוי בניה חשוב שנקבל ייעוץ מקצועי ממהנדס בניין מומחה. 

ביצוע ביקורת במבנה נחוצה לא רק במקרים של תביעות בבית משפט אלא גם כאשר יש חשד שמבנה מסוים הוא לא בטוח או ראוי לאכלוס. חשוב מאוד לוודא שאם יש לנו חשד שמבנה מסוים הוא בסכנת קריסה או שיש בו ליקוי בניה חמורים נוספים – חשוב מאוד לבחור להזמין מהנדס מומחה שיבחן האם הליקויים באמת מסכנים את מי שנמצא בבניין.

מה המשמעות המשפטית של חוות דעת הנדסית? 

המשמעות המשפטית של חוות דעת הנדסית היא כמו של כל חוות דעת משפטית אחרת. בית המשפט נסמך בהחלטות שונות שהוא מקבל או בפסיקות על חוות דעת של עדים מומחים. במקרה של משפט בתחום הבנייה או ליקוי בנייה – העד המומחה צריך להיות מהנדס בניין. הסתמכות על עד מומחה זה יכולה לאפשר לשופטים במשפט להבין טוב יותר את החומר של המשפט ואת הטיעונים המשפטיים של שני הצדדים.

בסופו של דבר, אם אנחנו רוצים לנצח במשפט בתחום בנייה או ליקוי בניה אנחנו חייבים שיהיה לנו עד מומחה שהוא מהנדס בניין. מהנדס בניין מומחה יוכל לסייע לנו לטעון את הטענות שלנו בפני בית המשפט והוא יוכל לסייע לנו להראות מה איכות הטיעונים המשפטיים שלנו. חשוב מאוד מאוד לשים לב שאנחנו שוכרים מהנדס שחוות הדעת שלו תהיה קבילה בבית המשפט.

לקבלת מידע והצעת מחיר

077-4970498