אגם בדק בית
אגם חברת בדק בית, ביקורת מבנים וליקוי בניה פריסה ארצית

מוקד ארצי 24/7

077-4970498

בדיקת איטום

מהי בדיקת איטום? למי היא מיועדת ומה היא כוללת? כל מה שצריך וחשוב לדעת על בדיקות איטום בעמוד שלפניכם

דף הבית » שירותי החברה » בדיקת איטום

בדיקת איטום מבנים

איטום מבנים מהווה את אחד מתהליכי הבנייה המרכזיים ביותר והוא מיועד לצרכי מניעת חדירה של מי גשמים ו/או מי תהום אל המבנה ו/או מניעת מעבר מים בתוך המבנה כגון: חדרים רטובים. בעיות איטום נחשבות לאחד מסוגי הליקויים הנפוצים ביותר בענף הבנייה, והן נובעות על רקע פעולת איטום לקויה ו/או רשלנית. מבנה בו מצויים ליקוי בנייה הקשורים לפעולת האיטום לקויה/רשלנית, עלול לסבול מהצפות, רטיבות בקירות, סימני עובש וטבח על גבי קירות המבנה ואף לנזק בלתי הפיך בשלד המבנה במקרים קיצוניים.

מהי בדיקת איטום מבנים?

בדיקת איטום מבנים היא בדיקה מקיפה המיועדת לצרכי איתור ליקויים בתשתיות האיטום הקיימות בשטח המבנה והיא כוללת בתוכה בדיקה יסודית של כל גורם אפשרי בו עלול להימצא ליקוי בנייה הקשור לבעיות איטום נפוצות ושכיחות כגון:

 • בדיקת איטום גגות המבנה.
 • בדיקת איטום של משטחי הריצוף במבנה.
 • בדיקת איטום של קירות המבנה (חוץ ופנים).
 • בדיקת איטום במפתחי המבנה הכוללים חלונות, דלתות, ויטרינות וכדומה.
 • בדיקת איטום בשטחים תת קרקעיים במקרים בהם מדובר במבנים עם קומת מרתף/חניון תת קרקעי.

כיצד מיושמת בדיקת איטום?

בדיקות איטום מיושמות באמצעות הצפה ו/או המטרה בכל המקומות החשופים לרטיבות, לרבות, גגות, מרפסות, קירות, חלונות וחדרים רטובים. פעולות ההצפה ו/או ההמטרה ניתנות ליישום טרם סגירה מלאה של האזור שבו מתבצעת עבודת האיטום ולכן הן מהוות חלק בלתי נפרד (והכרחי) מכל עבודת איטום המתבצעת בכל סוגי המבנים. עם סיום תהליך הבדיקה ניתן לזהות באופן ממוקד ונקודתי את מוקדי הרטיבות העלולות להעיד על ליקוי בנייה, ובשלב זה ניתנת חוות דעת של מהנדס מומחה בנוגע לאיכות הבנייה והליקויים.

חשוב לדעת: במקרים בהם מדובר בבעיות איטום במבנים קיימים, ניתן לקיים בדיקה ואיתור נזילות ו/או בדיקת רטיבות שמטרתן לאתר באופן נקודתי את מקורות הרטיבות – נזילות. בדיקות אלו מיושמות באמצעות מצלמות תרמיות המאפשרות איתור נקודתי של ליקוי האיטום מבלי להידרש לשבירת קירות, רצפות וכדומה. בדיקות רטיבות ובדיקת איתור נזילות, מהוות חלק בלתי נפרד משירותי בדק בית המיועדים לצרכי בדיקת דירה חדשה מקבלן ו/או בדיקת דירה יד שנייה לפני רכישה.

בדיקות איטום מקיפות בכל שטח המבנה

אנחנו בחברת אגם – שירותי בדק בית, עוסקים ומתמחים בביצוע ביקורת מבנים המשלבת בתוכה מגוון רחב של בדיקות, לרבות, בדיקות איטום מבנים מקיפות בכל שטח המבנה. בדיקות האיטום המתבצעות נועדו לצרכי איתור ליקוי בנייה הקשורים לתשתיות האיטום במספר מוקדים: בדיקת איטום גגות על גגות מרוצפים או סוגים אחרים, משטחי ריצוף, קירות חוץ ופנים, מפתחים (חלונות, דלתות וכו), מרתפים, חניונים תת קרקעיים ועוד. בסיום תהליך הבדיקה, צוות המהנדסים שלנו מפיק עבורכם דו"ח בדיקה מקיף ומפורט (אשר נרשם ונחתם ע"י המהנדס שביצע את הבדיקה) בו נכללים כל ממצאי הבדיקה, לרבות, מידע אודות סוג הליקוי ומיקומו בשטח המבנה (כולל תמונות סטילס ותמונות ממצלמה תרמית) ומידע מפורט על החלופות העומדות לרשותכם לצורך תיקון הליקויים (כולל אומדן עלויות).

דו"חות הבדיקה המופקות על ידינו, מהוות מסמכים משפטיים לכל דבר ועניין והם כוללים: הצהרת מהנדס ומידע מפורט אודות ניסיונו המקצועי בתחום. מומחי החברה הינם מהנדסי בניין ומומחים בוררים מטעם בתי המשפט בישראל.

מה כולל השירות?

 • חוות דעת הנדסית
 • תמיכה וייעוץ הנדסי
 • ביקורת חוזרת
 • ליווי משפטי

דו"חות הבדיקה של חברת אגם – שירותי בדק בית, מהווים מסמך משפטי לכל דבר ועניין והם קבילים לצרכי ניהול ערכאות משפטיות ו/או הליכי גישור ובוררות במידת הצורך. כמו כן, מהנדסי החברה משמשים כמומחים מטעם בתי המשפט לצורך בירור סוגיות משפטיות בתחום ליקויי התכנון והבנייה.

חוות הדעת שלנו ידועים בקרב עשרות עו"ד בישראל כחוות דעת ברמת פירוט וניסוח מהגבוהות ביותר הקיימות בתחום. חוות הדעת אשר מנוסחת ונחתמת ע"י המהנדס שביצע את הביקורת בפועל.

חוות הדעת שלנו כוללת בתוכה:

הצהרת המהנדס ופירוט השכלתו וניסיונו בתחום.
כלל ליקויי הבנייה שנמצאו במהלך הביקורת עם ציטוט תקנים ותקנות (כולל תמונות מהשטח).
המלצות ודרכי פתרון מפורטים לכלל הליקויים.
אומדן עלות לתיקון הליקויים.

חוות הדעת מתבססת על בדיקתו הוויזואלית של המומחה ונעשית תוך שימוש במכשור דיגיטאלי מתקדם:

מצלמה תרמית אינפרא רד
פרוטימטר (מד לחות דיגיטלי)
פלס במספר אורכים
מד זווית דיגיטלי
קליבר דיגיטלי
מטר ומד לייזר
מד עובי זכוכית
שימוש המכשור ע”פ הצורך

מקורות נוספים שאנו עובדים לפיהן:

תקנות התכנון והבנייה
המפרט הכללי הבין משרדי
הל”ת – הוראות למתקני תברואה
תקנות הג”א – מפרטים לבניית מקלטים
המפרט הטכני של הדירה בהתאם לחוק המכר
תוכנית ומפרט הדירה אשר ניתנו ללקוח
תקדימים ופסקי דין בתחום ליקויי בניה

חברת אגם שרותי בדק בית מעמידה בפניכם מערך שירות לקוחות המורכב מיועצי שירות וממהנדסים אשר ישמחו לתת לכם שירות מקצועי ואדיב לכל אורך הדרך.

הייעוץ והליווי ניתן במסגרת הזמנת שירותי ביקורת ליקויי בנייה.

הייעוץ כולל מתן תשובות, פתרונות וייעוץ מקצועי לפני הזמנת הביקורת, במהלך הביקורת בשטח ולאחר קבלת חוות הדעת.

לעיתים לקבלן ישנם הסתייגויות עם חלק מהליקויים שפורט בחוות הדעת, אנו נותנים מענה והסבר נוסף במידה ויידרש.

 

בדיקה חוזרת מיועדת לבדיקת איכות תיקון הליקויים שביצע הקבלן.

לעיתים קרובות ישנם ליקויים כגון בעיות רטיבות ואיטום אשר טיפול בהם חייב להיות "טיפול מהשורש" אך קיימים מקרים שבהם הקבלן מנסה להסתיר ליקויים אלו בצורה קוסמטית בלבד אשר יגרום להופעת הליקויים תוך זמן קצר.

במקרים בהם קיימים ליקויים מהותיים, אנו ממליצים לבצע בדיקה הנדסית חוזרת. במהלך הבדיקה אנו נבדוק את איכות תיקון הליקויים שביצע הקבלן ובנוסף נבדוק האם יתגלו ליקויים נוספים.

הבדיקה מתבצעת ע"י אותו המהנדס אשר ביצע את הבדיקה הראשונה, בסיום הבדיקה אנו מפיקים חוות דעת נוספת.

נדרשים לשירותי משרד עורך דין המתמחה בתחום ליקויי התכנון והבנייה?  אצלנו בחברת אגם – שירותי בדק בית, תוכלו למצוא מעטפת שירות משפטית המוענקת לכם על ידי משרדי עורכי דין מובילים בתחום.

חוקי התכנון והבנייה המונהגים במדינת ישראל, מאפשרים לכל אחד ואחת מביניכם המתמודד עם ליקויי תכנון ובנייה כאלו ואחרים, להגיש תביעה משפטית כנגד הגורם האחראי לליקויים. תביעות משפטיות אלו, מבוססות בין היתר על חוות הדעת ההנדסיות אותן אנו מספקים לקהל לקוחותינו באמצעות דו"חות בדיקה מפורטים ומורחבים.

ייעוץ וליווי משפטי בתחום ליקויי התכנון והבנייה, הוא שירות נלווה המוצע לקהל לקוחותינו בהתאם לממצאי הבדיקה וחוות הדעת ההנדסית. המעטפת המשפטית המוצעת דרכנו כוללת:

 • ייעוץ משפטי ראשוני לצורך בחינת זכויות הדייר על פי הסכם המכר ותקנות החוק בתחום התכנון והבנייה –חינם
 • משלוח מכתב התראה לגורם האחראי להימצאותם של ליקויי התכנון והבנייה – חינם
 • ניהול משאים ומתנים למטרות פתרון המחלוקת אל מול הגורם האחראי לליקוי התכנון והבנייה
 • פנייה לערכאות במסגרת הגשת תביעה משפטית כנגד הגורם האחראי
 • ליווי וייצוג משפטי לאורך כל הדרך

ושירותים משפטיים נוספים המותאמים להיקף וסוג הליקויים והשפעתם הישירה על ערך הנכס.

 

ייעוץ וליווי משפטי – למי מיועד השירות?

שירותי הייעוץ והליווי המשפטי המוצעים דרכנו, מיועדים לכל אילו מביניכם המעוניינים להגיש תביעה משפטית בגין ליקויי בנייה כנגד הגורם האחראי להימצאותם (קבלן/יזם/אדריכל). ברוב המקרים, הצורך בקבלת שירות משפטי בתחום ליקוי הבנייה, מתעורר כאשר הגורם האחראי להופעת הליקויים מתנער מאחריותו ומסרב לבצע את התיקונים הנדרשים על חשבונו. כמו כן, השירות המשפטי מיועד לכל אילו מביניכם המעוניינים להסדיר את הנושא אל מול הגורם האחראי במסגרת ניהול משא ומתן לפתרון המחלוקת מבלי להידרש לערכאות משפטיות.

שירותים משפטיים בתחום ליקויי תכנון ובנייה

השירותים המשפטיים המוצעים לכם בתחום ליקויי תכנון ובנייה מיועדים לצרכי טיפול משפטי במגוון רחב של נושאים הכוללים בין היתר: ליקויים הנדסיים הניתנים לתיקון, ליקויי תכנון אשר אינם ניתנים לתיקון וכפועל יוצא מכך ערך הנכס יורד, ליקויים ברכוש המשותף, ליקויים במערכות הבניין, נזקי ליקויים בתחום האיטום ונזילות מים ועוד.

כמו כן, שירותי הייעוץ והליווי המשפטי מיועדים לאילו מביניכם המתמודדים עם מטרדי רעש/ריח בסביבת המגורים, וזאת לצרכי הגשת תביעות משפטיות כנגד הגורם האחראי להפרות החוק בתחום המפגעים הסביבתיים.

חשוב לדעת: תביעה משפטית בגין ליקוי בנייה ו/או מטרדי רעש וריח, כוללת בין היתר דרישה לפיצוי כספי בגין נזקים כספיים שנגרמו לכם כתוצאה מהופעת הליקוי ו/או המפגע הסביבתי, לרבות, פיצוי כספי בגין הפסד ימי עבודה, פיצוי כספי בגין עוגמת נפש, פיצוי כפסי בגין איחור במסירת הדירה, פיצוי כספי בגין דיור חלופי במהלך תקופת תיקוני הליקויים השונים ועוד.

 

למידע נוסף השאירו פרטים

  שאלות נפוצות

  האם הדו"ח קביל בבית משפט?

  חוות הדעת של חברתנו קבילות בבית משפט, המהנדסים מעניקים עדות כעד מומחה בבית משפט במידה ויידרש.

  האם הבדיקה כוללת שימוש במצלמה תרמית?

  כל מהנדסי החברה מצוידים במצלמה תרמית מתקדמת ומד לחות דיגיטלי. הבדיקה כוללת שימוש בשני מכשירים אלו במידת הצורך.

  האם הדוח נרשם ע"י מהנדס או פקידה?

  חוות הדעת מנוסחת ונחתמת ע"י המהנדס שביצע את הביקורת בשטח. זו אחת החזקות של חברתנו - חוות דעת ברמה מאוד גבוהה.

  הופיעו סימני רטיבות מעל הפאנלים, על מה זה מעיד?

  סימני רטיבות ועובש מעל פאנלים עלולה להעיד על רטיבות מתחת לריצוף, ובשמה המקצועי - "רטיבות קפילארית". יש לבצע בדיקה ע"י מהנדס מומחה אשר יבדוק האם מדובר בסוג רטיבות זו וייתן לכם את דרכי הפתרון. לעיתים מספיק לייבש מלאכותית את תשתית הריצוף, לעיתים קרובות אף יש צורך בהרמת כל ריצוף הדירה, החלפת התשתית וריצוף מחדש. רטיבות מסוג זה עלולה להיגרם מכשל בצנרת או מכשל באיטום.

  מהו ההבדל בין "כשל" ל-"ליקוי" בתחום הבנייה?

  מקרים של "כשל" מעידים על כישלון מלא או חלקי ביכולות התפקוד של המערכת או המוצר בו נעשה שימוש בתחום הבנייה, ואילו מקרים של "ליקוי" מעידים על תפקוד לקוי של המוצר או המערכת.

  האם אנחנו עובדים בעיר אילת?

  חברתנו מעניקה שירות בפריסה ארצית כולל העיר אילת

  מי מבצע את הבדיקה בפועל?

  חברתנו מעסיקה מהנדסי בניין ומומחים בתחום הרטיבויות והאיטום בעלי ניסיון ממוצע של כ-10 שנים בתחום ביקורת ליקויי בנייה, הם אלו שמבצעים את הבדיקה בפועל

  מהן האפשרויות המשפטיות העומדות לרשותכם לצורך חיוב הקבלן בתיקוני הליקויים?

  במקרים בהם הקבלן מתנער מקבלת אחריות על ממצאי הבדיקה ניתן להסתייע בשירותי ייעוץ משפטי למטרות ניהול ערכאות משפטיות כנגדו גם מתוקף חוק המכר וגם מתוקף דיני הנזיקין. בשני המקרים, קיימת חשיבות רבה לקבלת היוועצות משפטית עם משרד עורכי דין המתמחה בנושא. בתור לקוחות חברת אגם, לקוחותינו זכאים לייעוץ + מכתב התראה לקבלן ללא עלות.

  ברשותי דירה ישנה והופיעו סימני רטיבות בתקרה, איך ניתן לדעת מה הגורם?

  על מנת לדעת מה סיבת הרטיבות יש לבצע בדיקה ע"י מומחה בתחום אשר יאתר את מקור הרטיבות: צנרת של השכן, מי גשם החודרים מקירות חוץ, צנרת רכוש משותף. לאחר קבלת החוות דעת ניתן יהיה להבין עפ"י הממצאים שיכתבו בה. עם חוות דעת זו ניתן לפנות לגורם הרלוונטי לתיקון הליקוי ו/ או לתבוע את הגורם במידה ואין שיתוף פעולה מצידו.

  איך אנו מבצעים בדיקת איטום?

  בדיקת איטום מתבצעת ע"י מצלמה תרמית מתקדמת, לעיתים נדרשת בדיקת הצפה/ המטרה.

  מהן הסיבות הנפוצות להופעת כתמי רטיבות בקירות חוץ?

  כתמי רטיבות בקירות חוץ מתפתחים משלושה סיבות מרכזיות: 1. בעיית איטום משמעותית בין אריחי החיפוי על גבי קירות חוץ 2. כשל משמעותי בביצוע עבודות האיטום - בעיקר במקרים בהם נעשה שימוש בשיטת בנייה באמצעות פלטות יצוקות 3. בלאי טבעי של הטיח והצבע בקירות - מאפיין בעיקר מבני מגורים ישנים.

  לקבלת מידע והצעת מחיר

  077-4970498